info@juwim.cz
+420 281 011 731

Vitamín D

Vitamín D

Víte, na co je dobrý vitamín D?

Hlavní rubrika: Blog
Rubriky: Blog
Datum zveřejnění: 24. září 2021

VITAMÍN D

Návrh bez názvu (8)

Minule jsme si pověděli něco málo o vitamínu C a dnes se zaměříme na vitamín D. Vitamín D byl objeven v roce 1918 (1). Nedostatek vitamínu D postihuje 50% populace na celém světě (2). Jen asi 1% osob má dostatek vitamínu D z české stravy - v zimě to zakládá na problémy. Potřebujeme ho po celý život, s rostoucím věkem snad ještě více. Všichni snad už ví, co znamená osteoporóza (řídnutí kostí) nebo vyšší vnímavost k infekcím. Nové výsledky CZVP SZÚ potvrzují, že méně než 1% osob ve věku 18-90 roků naplní svou potřebu z obvyklé české stravy. A to představuje negativní vliv na zdraví zejména přes podzim a zimu, kdy je nedostatek UV záření (3). Celý minulý rok byl ve znamení změn a koronaviru. Tato doba nám ukázala, jak moc je důležité se o sebe a své zdraví starat. Přišli jsme na to, jak moc je důležitý vitamín D, přesněji kombinace vitamínu C a D. Vitamín D je pro tělo velice potřebný. Patří do skupiny vitamínů rozpustný v tucích.
 

FUNKCE

Funkce vitamínu D je hlavně při vstřebávání a využití vápníku a fosforu. Uplatňuje se při procesu dělení buněk, což je důležité u těhotných žen. Podporuje imunitní systém a udržuje stav kostí a činnost svalů. Tvrzení - ZDE
 
Vitamín D je velice důležitý pro malé děti, kdy je přímo potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí a pro normální funkci imunitního systému.
 

ZDROJ

Jak jsme už řekli, vitamín D je rozpustný v tucích. V létě doplníme vitamín D ze sluníčka, ale je mnoho faktorů, kreré toto ovlivňují (například znečištění ovzduší) (2). Mezi hlavní zdroje vitamínu D patří například rybí tuk, mořské ryby, vejce, mléko, maso. Bohatý, zdrojem provitaminu D - ergosterolu jsou kvasnice(1). 

VÝROBKY

Jeden z našich vlajkových produktů je CÉDÉ VITAL. Použili jsme kombinaci vitamínů C a D a zaměřili se na podpru funkce imunitního systému. Dalším výrobkem s vitamínem D je KOSTISIL. Tady najdete vysoký obsah vitamínu D, lecitinu a vitamínu C, který přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci a udržení kostí.
 
vitamin C a D
 
 
(1) bezpecnostpotravin.cz
(2) Michael F. Holick
(3) http://www.szu.cz